Tenerifei ételek | Ha tenerifei nyaralásodból hazatérvén nosztalgiával gondolsz a pikáns mártással (mojo picón) tálalt „ráncos” krumplira (papas arrugadas), az itt található recept alapján saját magad is elkészítheted.
A tenerifei ételek között számos finomság vár arra, hogy megkóstold. Ilyen a gofio, melynek története teljesen visszanyúlik a guancsokhoz, a sziget őslakosaihoz, ugyanis ez a különböző pirított gabonákból készített liszt adta étrendjük legnagyobb részét. Később, a spanyol függetlenségi háború idején a gofio volt a katonák legfőbb étele, de ma is napi szinten fogyasztják a helyiek.
Aztán ott a kemény sajtokból, paprikából, olívaolajból, fokhagymából készülő almogrote sajtkrém, melyet főként pirított kenyérre kenve tálalnak. Az étel La Gomera szigetéről – ami szabad szemmel is jól látható Tenerife déli fekvésű partjairól – származik, erős és fűszeres, és így készül >>
Akik szeretik a tenger gyümölcseit, mindenképp kóstolják meg a Chopitos-t, ami tulajdonképp rántott bébi tintahalakból készül, és citrommal vagy egy kis salátával, esetleg krumplival tálalják.
A húsimádóknak pedig meleg szívvel ajánljuk a tenerifei ételek közül a Carne Fiesta-t. Ez a kanári-szigeteki gasztronómia egyik legnépszerűbb étele. A carne fiesta kinézetre nagyon hasonlít a mi brassóinkra: a sertéshúst kockára vágják, jól megfűszerezik, és hagyományosan készítve órákig, akár egy egész napig a pácban hagyják. Ezután a húst megsütik, majd sült krumplival tálalják.
A következő helyi specialitás a Carne de Cabra (kecskehús). Mivel Tenerifén rengeteg hegyi kecske van, ezért a tenerifei gasztronómia egyik alapeleme a kecskehús és a kecske sajt, amit számos módon készítenek el a helyi gazdák. A carne de cabra elkészítéséhez összeaprítják a hagymát, paprikát és a paradicsomot, megdinsztelik, majd a nagyobb darabokra vágott húst hozzáadva összesütik. Ezután egy kis alaplevet és paprikát adnak hozzá, majd addig hagyják fedő alatt, míg pörköltes állaga nem lesz.
Aki betér egy tenerifei étterembe – például egy 3.60-ba Adeje-ben vagy Palm-Mar-on -, annak szinte azonnal felkínálják a tenerifei ételek legismertebbikét, a mojo-kat, azaz a helyi szószokat kenyérrel vagy a kanári-szigeteki „ráncos” krumplival, amit Te is könnyedén elkészíthetsz otthon is. Íme a recept!
Tenerifei ételek – Papas arrugadas con mojo verde y mojo rojo (mojo picón) – recept
HOZZÁVALÓK (4 személyre)
A BURGONYÁHOZ
- 1 kg de burgonya
- 200 g durva szemű só
A CSÍPŐS MÁRTÁSHOZ (mojo rojo)
- 2-4 szem bors
- 1 fej fokhagyma
- 1 teáskanál só
- 200 ml olívaolaj
- 50ml ecet
- 1 teáskanál köménymag
- 1/2 teáskanál csípős pirospaprika
A ZÖLD MÁRTÁSHOZ
- 1 fej fokhagyma
- 1 szál koriander vagy petrezselyem
- 1 pohár olívaolaj
- kevés fehérecet
- 1 teáskanál köménymag
- tengeri só

A CSÍPŐS MÁRTÁS ELKÉSZÍTÉSE
A csípős mártáshoz mindenekelőtt be kell áztatni a szárított borsot. Egy órán át állni hagyjuk, majd leszűrjük, meghámozzuk és karikákra vágjuk. A fokhagymát is meghámozzuk és felaprítjuk. Az egészet a sóval, a köménnyel és a pirospaprikával együtt mozsártörőbe tesszük, és homogén péppé zúzzuk. Ezután apránként hozzáadjuk az ecetet, és beledolgozzuk. Ezzel el is készültünk.
A ZÖLD MÁRTÁS ELKÉSZÍTÉSE
Mi sem könnyebb a zöld mártás elkészítésénél. Mozsárban összezúzzuk a hámozott fokhagymát a sóval, a köménymaggal és a petrezselyemmel (vagy korianderrel). Tovább kevergetve apránként hozzáadjuk az ecetet – és már el is készültünk.

A RÁNCOS BURGONYA ELKÉSZÍTÉSE
Először is mossuk meg alaposan a burgonyát, és tisztítsuk meg a földtől. Ezután egy nagy fazékban tegyük fel héjában főni annyi vízzel, amennyi éppen ellepi. Szórjuk meg kevés sóval, fedjük le tiszta konyharuhával, és forraljuk fel. Addig főzzük, amíg meg nem puhul.
A víz szinte teljesen elfő, de nem szükséges pótolni. Vegyük le a konyharuhát, és adjuk hozzá a maradék sót. Még egyszer forraljuk fel, míg a burgonya héja meg nem ráncosodik és meg nem szárad. Máris tálalható.
Megkóstolnál mást is a tenerifei ízekből? Itt az almogrote – egy kemény sajtokból, paprikából, olívaolajból, fokhagymából készülő feltétreceptje >>