Tengerparti sétányok Dél-Tenerife – Az északi tengerparti sétányok után fedezzük fel a déli partvidéket Los Gigantes-től Santa Cruz-ig. Eldugott természetes medencék, világítótornyok, sólepárlók, remek strandok, és szörfözésre is alkalmas partok várnak felfedezésre.
Tengerparti sétányok – Dél-Tenerife – Tenerife déli part, amerre mi jártunk:
- San Miguel de Tajao
- Faro de Rasca
- Malpais de Güimar
- Playa San Juan – Alcalá – Puerto de Santiago – Los Gigantes
- Playa de la Tejita – Montana Roja – El Medano
- Playa de los Abrigos – Faro de Abona – Poris de Abona – Abades
- La Listada – Tajao
- Playa Amarilla – Montana Amarilla
- La Caleta – Punta Prieta – Santa Lucía – La Puente
1. San Miguel de Tajao
San Miguel de Tajao egy kis halászfalucska remek halas éttermekkel, és érdekes homokkő képződményekkel. Van egy kis marinája, és két kis strandja.
A falu történelme a 19. század végére nyúlik vissza, amikor még csak néhány barlang volt lakott a környéken. A 20. század közepéig Tabaibarril néven volt ismert, egy a szurdokban található háznak köszönhetően, és csak néhány halászcsalád lakta. A szomszédságában kőfejtők voltak, a köveket a kikötőben hajóra rakták és a többi szigetre, sőt messzebbre is szállították (Kubába, Fülöp-szigetekre, Puerto Rico-ba). Érdekesség hogy az 1980-as évekig nem volt víz, elektromosság sem telefon a faluban.
A homokkövek már a falu szélén kezdődnek, és egész a szomszédos Las Arenas falucskáig húzódnak. Érdemes ezt az egész partszakaszt bejárni.
Tajao-nak van még egy érdekessége, az ARCO DE TAJAO, egy 30 m hosszú sziklaív, mely a San Miguelbe vezető út mellett található, nem messze az autópályától.
2. Faro de Rasca – Rasca Világítótorony
Ezt a kirándulást Pal-Mar-ból érdemes indítani, ami egy nagy százalékban belgák építette zsáktelepülés autóval alig 10 percre Los Cristianos-tól. Az út vonal a vízparton vezet toronyiránt a Faro de Rasca-ig. A jelenlegi világítótorony volt a második, amelyet a Punta Rasca -hegység hegyvidékén építettek, amely a sziget legdélebbi pontjánál, Punta Salemas közelében található.
Az első világítótorony 1895-ben készült el, a Kanári-szigetek első tengeri világítási tervének részeként, hogy navigációs segédeszközként szolgáljon a Santa Cruz de Tenerife és a nyugati Kanári-szigetek kikötői közötti part menti hajózáshoz. A világítótorony egy betontoronyból áll, amely 32 méter magasan fekszik a tenger mellett, és jellegzetes vörös-fehér csíkokkal díszített. 1893-ban épült Arona város közelében, az egész sziget egyik legszárazabb területén.
A 20. században Tenerife ezen területe szárazföldön gyakorlatilag megközelíthetetlen volt, ezért a világítótorony őre és családja elszigetelten élt itt, a civilizációtól elzárva. A Punta de Rasca világítótorony mólójánál egy hajó rendszeresen kikötött olyan szükséges felszerelésekkel, mint az élelmiszer vagy a gyógyszer.
A túra teljes hossza oda-vissza kb. 12km; jelentős szintkülönbség nélkül, így a gyerekek és az idősebb korosztály egyaránt élvezi a kirándulást. A mi csapatunkban a legfiatalabb alig múlt 3 éves, az idősebbek pedig bőven túl voltak a 60-on, de mindenki becsülettel teljesítette a távot 🙂 Érdemes felkészülni az erős napsütés elleni védelemre, kellő mennyiségű folyadékra (min. 1,5l/fő), és szél elleni védekezésre is.
3. Malpais de Güimar
Güimar településtől nem messze, az óceán partján fekszik ez a vulkanikus csúcsokkal, és lávafolyamokkal tarkított, kb. 290 hektáros terület. A nagy kúpot Montana Grande-nak (Nagyhegy) hívják, ami eléri a 276 m magasságot. Maga a malpais kifejezés rossz (terméketlen) földet jelent, és ezt az elnevezést a táj növényzete vissza is tükrözi. 4 túraútvonal segít ennek a vulkáni tájnak a felfedezésében. Eldugott öblök, sólepárlók, vulkanikus képződmények, szaggatott, hullámok mosta óceánpart várja az ide látogatókat.
4. Playa San Juan – Alcalá – Puerto de Santiago – Los Gigantes
Playa San Juan egy kis halászfalut. A strandja 7 km hosszú, és bár rendesen be- és kiépített, tele éttermekkel, szolgáltatásokkal, tapas-bárokkal, a végén egy nyugodt kis öblöt találsz, melyben ma is használt halászhajók horgonyoznak. Az itt induló parti sétányon (paseo marítimo) könnyedén eljuthatsz a következő tengerparti faluba, Alcalá-ba. Ez egy csendes kis halászfalu, és a búvárok egyik kedvenc merülő helye. Mi is itt merültünk először Tenerifén.
A tengerparti sétány tovább kanyarog Puerto de Santiago felé. A néhai halászfalu, Puerto de Santiago mára egy közepes méretű turistaközponttá nőtte ki magát. Földrajzilag már jó ideje összenőtt két szomszédjával, Los Gigantes-szel és Playa la Arena-val. Puerto Santiago-nál van Tenerife délnyugati partszakaszán elhelyezkedő hatalmas nyaralóövezetének eleje. Kirándulásodat tarkíthatod fürdőzéssel, masszázzsal a Playa de la Arena strandján, ihatsz egy jó kávét vagy egy koktélt a tengerparton, de út közben van játszótér, étterem, sőt még Halászati Múzeum is (Museo del Pescador / Puerto de Santiago).
Amennyiben kisebb-nagyobb gyerekkel vagy Tenerifén, és szeretnéd összehangolni a gyerek és felnőtt programokat úgy, hogy mindenki jól érezze magát, akkor próbáld ki ezeket Puerto de Santiago-ban: egy kis művelődés a Museo del Pescador-ban (Halászati Múzeum – vas. zárva); majd egy kis fürdőzés és kávézás a playa de Puerto de Santiago fekete homokos strandján.
Aztán jöhet egy kis játszóterezés gyönyörű panorámával (játékok általunk tesztelve!) a múzeummal párhuzamos utcában. Megéhezett a család? Itt az ideje egy fincsi ebédnek/vacsorának a Fisherman’s Inn étteremben remek kilátással az óceánpartra és La Gomera szigetére.
Tovább sétálva Los Gigantes irányába mindenképp fedezd fel a Cueva del Tancón barlangot, ami csábítja ugyan a bátrabb fürdőzőket, de nem itt ajánlatos strandolni.
A sétány végén eljutunk végül Los Gigantes-be, ahol akár egészen a kikötőig is sétálhatunk, ahol a Los Gigantes sziklák tövében üdítő, csapolt sör, finom halételek, és természetesen krémes fagylalt várja a parti sétány hőseit.
AJÁNLAT KIZÁRÓLAG FOGYÓKÚRÁZÓKNAK! Fedezz fel egy újabb „édes sarkot”: Macaronesia – Los Gigantes
Ezt az útvonalat több szakaszban is megcsinálhatod:
– Playa San Juan – Alcalá – Playa San Juan
– Alcalá – Playa de la Arena / Puerto de Santiago – Alcalá
– Playa de la Arena / Puerto de Santiago – Cueva del Tancón – Los Gigantes – Cueva de la Vaca / Puerto de Santiago
5. Playa de la Tejita – Montana Roja – El Medano
A La Tejita strand egy természetvédelmi területen található. A Montana Roja hegy védi a strandot az erős keleti széltől. de ennek ellenére van szél és nagy hullámok is, ezért a szörfösök nagyon kedvelik. Ez egy nagy kiterjedésű homokos partszakasz, ahol az infrastruktúra nem túl fejlett, nincs öltözőkabin, zuhanyzó és WC, így kevésbé népszerű, de a tengerparton gyakran találkozhatsz nudistákkal.
Érdemes végigsétálni a strandon, majd megmászni a 300 méter magas Montana Roja-t (Vörös hegy), ahonnan 360°-os panoráma nyílik az óceánra, a Playa de la Tejita-ra, és a hegy másik oldalán El Médano szörfparadicsom partjaira.
A hegyről leereszkedve érdemes mezítláb folytatni a kirándulást végig a homokos parton, el a szörfösök, kite-osok mellett, be El Medano központjába, ahol megjutalmazhatod magad egy frissítővel, frissen készült édes churros-szal (spanyol fánk), de számtalan halas étterem is vár rád. El Medano az év 90%-ban nagyon szeles – ezért is nagyon kedvelt a szörfösök körében -, ezért érdemes a nap mellett a szél elleni védekezésre is felkészülni, mielőtt ide kirándulsz.
6. Playa de los Abrigos – Faro de Abona – Poris de Abona – Abades
Los Abrigos egy kis halászfalu, remek haléttermekkel, a sziget egyik rejtett kincse, igazán autentikus hely. Önmagában is megér egy kiruccanást, kiépített parti sétányáról szép naplementében gyönyörködhetsz. De előtte mindenképp kóstold meg a Heladeria Berry’s fagylaltját 🙂
Innen indul ez a túra a Faro de Abona felé. Ez a hét világítótorony egyike, amely Tenerife partjait jelöli. A Punta de Abona világítótornyot 1902-ben avatták fel, hogy segítsék a tengerparti hajózást Santa Cruz de Tenerife és a nyugati szigetek kikötői között. 1978 óta nem használják. Csak 2003-ban kezdődött meg a világítótorony rehabilitációja, amely 2 évig tartott.
Tovább haladva a parton eljutunk Poris de Abona-n keresztül a kirándulás végállomásához:
ABADES, A SZELLEMVÁROS – A LEPRÁSOK SZANATÓRIUMA
Ez egy elhagyatott város, durva déli kővel épült, amelynek színe összekeveredik a tájjal. Ez Arico régi leprás szanatóriuma, soha nem használták, a semmi közepén áll az idő próbájának kitéve. 1941-ben tervezte José Enrique Marrero Regalado építész. A polgárháború után az akkori tenerifei társadalom egyik legsúlyosabb egészségügyi problémája a lepra volt, az átkozottnak tekintett betegség.
Akkor úgy vélték, hogy ennek az orvosi problémának a megoldása az érintettek elszigetelése a kedvező éghajlati viszonyokkal rendelkező területeken és a fő népesedési központoktól távol, a fertőzésektől való félelem elkerülése érdekében. A hadsereg használta a területet, amíg el nem adták az 1990-es években. Alberto Giacomini olasz fejlesztő mintegy 17 millió euró áron vásárolta meg két golfpályát és szállodákat magában foglaló turisztikai komplexum építése céljából.
7. La Listada – Tajao
La Listada kis falucskából La Jaca-n keresztül elkirándulhatsz egészen San Miguel de Tajao halászfaluig (lásd 1. pont ebben a bejegyzésben), melyről már korábban írtunk. Ezek a sziklaképződmények megérnek egy kirándulást!
8. Playa Amarilla – Montana Amarilla (Silencio)
Costa del Silencio partjainál található a Playa Amarilla, mely nevét a közelben található hegy – Montana Amarilla (Sárga-hegy) – színéről kapta. Csodálatos lávaformációk jellemzik ezt a helyet. Ez azonban nem egy szokványos strand. A sziklák természetes kis platformokat alkotnak, amelyek messziről barlangoknak tűnnek.
Úszók és búvárkodók úszkálnak a vízben, miközben úgy tűnik, hogy állandó bulit tartanak a kis tengerparti bárban. A víz mélysége 8-25 méter között lehet, a természeti viszonyok miatt inkább képzett búvárok számára javasolt a partszakasz.
Nem csupán a part érdekes itt! Érdemes felmászni a Montana Amarilla tetejére is, ahonnan remek naplementenéző kiruccanást is tehetsz.
9. La Caleta – Punta Prieta – Santa Lucía – La Puente
Dél-Tenerife egy másik partszakasza a Costa de Agache. A 7km-es körséta La Caleta-ból indul. Az útvonal – Punta Prieta – Santa Lucía – La Puente – tele van épített és természetes medencékkel, delfinekkel, és utcai művészettel.
[…] 2022-01-17 […]
[…] Amennyiben szereted az extrémebb útvonalakat, akkor irány Los Gigantes közel 800 méteres sziklafalai. A keskeny sziklaperemek és sötét útvonalak hallatán felélednek fóbiáid? Akkor kirándulj velünk végig Tenerife északi, és déli tengerparti sétányain! […]
[…] Ez a sziget lett az otthonunk több, mint 1,5 évig. Megéltünk Tenerifén sok jót és rosszat is, ért bennünket sok-sok pozitív, de néhány negatív csalódás is. Imádtuk, hogy az “örök tavasz szigetén” nincs tél, így két hideg-fázós telet is kihagytunk, ami miatt a Tenerifén töltött 1,5 év felért hárommal. Itt éltük át pandémia miatti karantént, de itt vált közös szenvedéllyé a túrázás, és búvárkodni is itt tanultunk meg. […]
[…] Punta de Rasca világítótorony Tenerife világítótornyai közül a legdélibb. Punta de Rasca-nál két világítótorony is található. A régebbit 1899-ben avatták fel, majd 1978-ban kezdte […]