Kirándulás Santiago de Compostela környékén – Santiago de Compostela, Galícia tartomány székhelye, rengeteg látnivalóval várja a turistákat, és az ide 800km megtétele után érkező zarándokokat.
Ám maga a régió is tartogat még meglepetéseket bőven! Érdemes Compostela után rászánni még pár napot Galícia felfedezésére.
Galícia (ejtsd: gáliszijá) dióhéjban
Galícia egy autonóm terület Spanyolország északnyugati részén, melyet 2.7 millióan laknak. Partjait az Atlanti-óceán mossa, ezért az év nagy részében jellemző a csapadékosság, a felhős égbolt, délen pedig Portugáliával határos. Központi városa Santiago de Compostela, de nem az, hanem La Coruna a legnagyobb városa (lásd lejjebb).
A kelta hagyományokkal teli régióban sok helyi gallego nyelven beszél, mely nem a spanyolnak egy nyelvjárása, hanem teljesen önálló, egyedi nyelv. Galícia leghíresebb látványossága a Camino de Santiago zarándok útvonal.
Galícia tájképét tekintve is mintha kicsit el akarna határolódni, olyan, akár egy kis sziget Spanyolország észak-nyugati csücskében: zöld dombságaival, eső áztatta, sűrű erdeivel, párától nehéz levegőjével eltér az ország legtöbb részétől.
Galícia lakói a gallegók, akiket a spanyolok különc, hozzájuk képest más népnek tekintenek. Erre a legvalószínűbb magyarázat a gallegók kelta eredete lehet. A spanyolok úgy tartják, hogy a gallegó kinyilvánít egyszerre egymással szöges ellentétben lévő két véleményt anélkül, hogy érzékeltetné, melyikben is hisz valójában.
Ha hiszed, ha nem, Te is ismersz híres gallegókat, illetve gallegó származásúakat! Innen származnak Fidel Castro szülei; Julio és Enrique Iglesias apai ágon; Martin Sheen amerikai filmsztár (eredeti neve: Ramón Antonio Gerardo Estévez), de gallegó gyökerei vannak két focistának is, ők pedig: Louis Suarez és Michel Salgado.
Ahogy azt fentebb már említettük, Galícia központja Santiago de Compostela, egy megszentelt, különleges spirituális erővel bíró település – akár Róma, Assisi vagy Jeruzsálem. EZ a város a tartomány leghíresebb látványosságának, az El Camino-nak a végállomása. Santiago de Compostela látnivalóiról itt olvashatsz bővebben >>
Kirándulás Santiago de Compostela környékén
Compostela-ba érve sok zarándok folytatja az utat a „világ végére”, azaz az óceánba szakadó szirtfokra, Finisterra-ba, ami Santiago de Compostela-tól 90 km-re található.
Finisterra
Maga a név latin eredetű, és a föld végét jelenti. Az elnevezés onnan származik, hogy a római időkben ez a szirtfok jelentette az ismert világ legnyugatibb pontját, azaz a világ végét. Ez nem is áll túl messze a valóságtól, hisz csak a Portugáliában található Cabo de Roca-fok van nyugatabbra ettől a helytől.
A hely érdekes tudnivalói közé tartozik, hogy a hajósok számára utat mutató, a tengeri tájékozódásban kiemelten fontos szikla alatt verte meg az angol hajóhad az egyesült spanyol-francia flottát a Finisterrre-i csatában.
A Camino végét jelképező 0. kilométerkövet pedig a szirtfokon épült világítótorony felé vezető út bal oldalán találod meg. Innen szétnézve a zarándokok felidézhetik az idáig vezető út minden apró részletét, és akár még fogadalmat is tehetnek, hogy hazatérve új életet kezdenek.
Rias Altas
A Rías Altas Galícia tengerparti területe, amely A Coruna-tól Ribadeo-ig húzódik, és rendkívüli tájakkal és élményekkel vár. A Rías Altas a következőket foglalja magába: Ría de Ribadeo, Ría de Foz, Ría de Vivero, Ría de Barquero, Ría de Ortigueira, Ría de Cedeira, Ría de Ferrol, Ría de Ares, Ría de Betanzos és Ría del Burgo vagy Ría de A Coruna. Kétségtelen, hogy a Rías Altas az egyik leglátványosabb útvonal Spanyolországban. Menjünk rajta végig együtt!
A Coruna
Galícia tartomány legnagyobb városa, La Coruna (vagy A Coruna), amit Ciudad de Cristal-nak, azaz Üvegvárosának is hívnak. Sétálj egyet nap közben az Avenida de la Marina-n, és rögtön megérted, honnan is ered ez az elnevezés!
1. Las Galerías de La Marina
Az itt található összes épületnek üvegből van a homlokzata. Úgy építették ezeket, hogy átengedjék a fényt. Ezek a XIX. századi, fa erkéllyel és nagy ablakokkal rendelkező épületek nemcsak itt találhatók meg, hanem a város – sőt Galícia – más részein is, például Ferrol-ban, ahol elsőként épültek ilyen házak.
2. Plaza de María Pita
Ez a város legjelentősebb tere, itt kapott helyet a városháza impozáns épülete is. A Plaza de María Pita a város hősnőjének nevét viseli, aki az 1589-es csata során részt vett a város angolok elleni védelmében. Decemberben a tér fényárba öltözik és a hősnő szobrának vigyázó tekintete mellett a karácsonyi vásár forgatagának ad helyet.
3. Casco Viejo de La Coruna – Óváros
A városháza egyik oldalán vezet egy utca a barokk stílusban épült San Jorge templomhoz. Innen indulva érdemes bebarangolni az óváros utcáit, templomait, tereit, köztük a Plaza de la Constitución-t. Ezen a téren áll Galícia legrégebbi polgári épülete, a főkapitányság, valamint itt található a XII. században román stílusban épült Santiago templom hátsó része is.
Innen csak pár lépés a város egyik legfontosabb tere, a Plaza de Azcárraga, valamint a szintén román stílusú Colegiata de Santa María templom.
4. Castillo de San Antón
A várost megvédeni hivatott XVI. századi építmény tetejéről gyönyörű kilátás nyílik a kikötőt koszorúzó csupa üveg épületekre (lásd feljebb). A Castillo de San Antón volt már sok minden – többek között börtön is – az elmúlt évszázadosokban, jelenleg a Tartományi Régészeti Múzeumnak ad otthont.
5. Torre de Hércules
La Coruna másik fő látnivalója a Herkules-torony. A római korból származik, és a legrégebbi – még ma is működő – világítótorony. Ezért nem mehetsz el La Coruna-ból anélkül, hogy ki ne sétálnál ide. 58 méteres magasságának köszönhetően ez Spanyolország harmadik legmagasabb világítótornya, a tetejébe pedig 235 lépcsőn fel lehet mászni.
A világítótorony legendája szerint az egyébként évszázadokig kelták uralta Galíciában a kelta vezér, Breogán által épített torony tetejéről egy távoli sziget vált láthatóvá, amely arra ösztönözte a keltákat, hogy észak felé hajózzanak, Írország irányába. A legenda szerint Breogán leszármazottai az írek kelta ősei; szobra a mai napig őrzi a tornyot, emléket állítva a kelta örökségnek. A Világörökség részét képező Hercules torony egyébként A Coruna címerének vezérmotívuma is.
6. A parti sétány (paseo marítimo) és a strandok
Kipihenheted a városnézés fáradalmait, megáztathatod fáradt lábaidat a melegnek még nyáron sem mondható vízben A Coruna hat strandjának egyikén. A helyiek kedvence a városközponton átívelő Playa de Orzán és Playa de Riazor, amely június elejétől szeptember végéig kínál lehetőséget szörfözésre és fürdőzésre. Az itt található tengerparti sétány is remek kikapcsolódási lehetőség. A La Coruna-i sétányt tekintik Európa leghosszabbikának. Ne hagyd ki ezeket sem: Menhires por la Paz kőoszlopai; a mór temető (Cementerio Moro); Fusillados de la República emlékmű.
A Coruna után jöhet a következő megálló, ez pedig a
Parque Natural Fragas do Eume
A Fragas do Eume – A Fraga galíciai szó a „természetes erdő” kifejezésére – természetvédelmi park egy kiterjedt, Atlanti-óceán parti erdőből áll, amely az egyik legjobban megőrzött erdő Európában. Tájképei mintha egy meséből származnának. A park felfedezésének legjobb módja, ha valamelyik túraútvonalat követve kirándulsz benne egyet Út közben látsz majd rengeteg növényt, vízeséseket, szökőkutakat, valamint itt található az erdő rejtett gyöngyszeme, a Caaveiro kolostor.
Ferrol
A nemzeti parktól alig 1/2 óra autókázásra megérkezel az óceán partján fekvő Ferrol-ba. Ez egy kikötőváros, ami hangulatában inkább hasonlít egy falura, mint egy városra. Akár gyalog is könnyen bejárhatod legfőbb nevezetességei:
1. Puerto de Curuxeiras
Ez a kis kikötő kicsit megmutatja a halászkikötőből kinőtt Ferrol múltját. A XVIII. századig Ferrol halászatból, halkereskedelemből élt, majd nagy lépést hozott fejlődésében a hajógyárak és a nagy haditengerészeti ipar megjelenése.
Érdekesség, hogy itt indul a Camino Inglés de Santiago, azaz az El Camino zarándoklat angol útvonalat. Ebbe a kikötőbe érkeztek a brit zarándokok, és innen tették meg gyalog az utat a Santiago de Compostela-ban található katedrálisig, ami az El Camino végállomása.
2. Barrio de La Magdalena
A kikötő kis utcácskái után meglepő lesz ez a negyed széles, mérnöki pontossággal megtervezett utcáival, melyek felülről egy tábla csokoládéhoz hasonlítanak. A Barrio de La Magdalena környékét polgárok és kereskedők népesítették be a felvilágosodás idején. Itt is megfigyelheted a beüvegezett teraszokat – akár csak A Coruna-ban (lásd feljebb). Séta közben ne hagyd ki a Pescadería épületét, a Mercado de la Magdalena piacot, a San Julián katedrálist, a Teatro Jofre Színházat, a posta (Correos) és a Városháza (Ayuntamiento de Ferrol) épületeit.
3. Jardines de Herrera
Bármerre járunk a világban, két dolgot sosem hagyunk ki egy új helyen. Az egyik a helyi piac, ahol rögöt belekerülsz az adott település mindennapi forgatagába és megkóstolhatod a helyi specialitásokat. A másik pedig a csodás panorámával büszkélkedő parkok, ahonnan az egész várost, a tengert, a környéket belátni. Ilyen a Jardines de Herrera park is Ferrol-ban.
4. Castillo de San Felipe
Ferrol földrajzi fekvése már eleve védelmet nyújt a városkának. Ennek ellenére nem ártott egy kis ráadás. A Castillo de San Felipe volt hivatott megóvni a várost, annak kikötőjét az óceán felől érkező támadásoktól.
5. Meninas de Canido
Udvarhölgyeket” (meninas) ábrázoló falfestményeivel kétségtelenül ez a legeredetibb látnivaló Ferrol-ban. 12 évvel ezelőtt egy helyi festő, Eduardo Hermida úgy döntött, hogy sajátos képekkel borítja az elhagyatott Barrio de Canido negyed falait. Kezdeményezéséhez később más művészek, és szponzorok is csatlakoztak. Íme az eredmény:
6. Ferrol és a hajózás
Mivel Ferrol egy kis halászfaluból lett a hajóépítés fontos központja, így a városnak van egy ipari arca is. Amennyiben érdeklődsz a hajózás, hajóépítés iránt, akkor érdemes ellátogatnod a Museo Naval de Ferrol-ba (tengerészeti múzeum), majd pedig az Astillero de Navantia hajógyárhoz.
Természetesen a strandok szerelmesei sem csalódnak, ha Ferrol-ba vetődnek. A Ferrolterra részen remek partok várják a (nap)fürdőzőket. Strandolás után folytatjuk utunkat kelet felé. Az észak-spanyol partvidék felfedezésének következő állomása:
Foz
Egy óceánparti kis település még mindig Galíciában. Foz híres műemléke a Bragai Szent Márton-templom (Basílica de San Martín de Mondonedo), Spanyolország első székesegyháza.
Ha Spanyolország legrégebbi katedrálisát említik, akkor Burgos, Santiago de Compostela vagy León katedrálisai jutnak az ember eszébe. Pedig Foz-ban találod a San Martino de Mondonedo templomot, amely az első ilyen módon felszentelt székesegyház Spanyolországban és talán egész Dél-Európában. Ez a lenyűgöző, IX. századi román stílusú bazilika megőrzte az építéskori freskókat és egy fontos kőoltárképet.
1. Castelos de Foz
Foz festői meglepetések sokaságát tartogatja számodra. Az egyik az úgynevezett Castelos de Foz, a térség egyik legemblematikusabb tengerparti jelensége. A város központjából egy kellemes séta vezet ehhez a három nagy sziklaalakzathoz, melyek a parttól nem messze helyezkednek el, mintha szigetek lennének. Hatalmas méretük és egyedi szerkezetük miatt hívják ezeket „kastélyoknak” (castelos).
2. Puerto de Foz kikötő és különös világítótornya (faro)
Foz-nak két kikötője van, egy sport és egy kereskedelmi. Bár évekkel ezelőtt főleg a halászatból élt a település, ma már a nyári turizmus hoz több bevételt. Érdemes sétálni egyet Praia da Rapadoira-tól a Paseo de Laredo-n, és a Porto Chico-n át a part mentén haladó sétányon. A mólónál találod a mindössze 12 méter magas kis világítótornyot, ami ennek a szegletnek a szimbóluma.
Kellemes módja a partvidék felfedezésének egy kis hajókázás a Ria del Masma-n vagy Ria de Foz-on. ez utóbbi egy kb. 1 órás út, mely összeköti a település két fő strandját, a Praia Rapadoira-t és a Praia Area Longa-t. Ez utóbbi közelében található egyik gyöngyszem, a
Castro de Fazouro, azon kevés tengerparti erődök egyike, ahol megsejtheted, milyen volt itt az élet az I-III. század közötti időszakban.
Playa As Catedrais
Spanyolországban vannak gyönyörű strandok, de kevés olyan látványos, mint Playa As Catedrais. A víz és a szél eróziója faragta a sziklát, íveket, oszlopokat és más formákat hozva létre, amelyek hasonlítanak egy katedrálisokhoz. Ha erre a strandra készülsz, apálykor kell érkezned, így tisztában kell lenned az árapályokkal.
Bár a látogatás ingyenes, néhány éve már kötelező a bejelentkezés. Érdemes jó előre lefoglalni a helyed főként szezonban. (Az ingyenes belépést itt foglalhatod le). Egy másik lehetőség a Playa As Catedrais megtekintésének egy jó kis hajókirándulás!
–> foto playa-as-catedrais-foz-strand-sziklakepzodmenyek-kirandulasok-santiago-de-compostela-kornyeken-galicia-spanyolorszag
A katedrálisok partján tett séta után jöhet Ribadeo, mely nem csupán látnivalóival nyűgöz le, de gasztronómiája – galíciai és az asztúriai konyha tökéletes kombinációja – is páratlan.
Ribadeo
A Ribadeo az Eo folyó partján található, innen ered a neve: Riba de «ribera» és Eo, utalva arra a folyóra, amely a Galícia és Asztúria közötti természetes határ. A folyó édes vizének és a sós óceánnak egyesülése gazdag ökoszisztémát hoz létre. Maga a város, és a hozzá tartozó partszakasz is számos érdekességet tartogat számodra.
1. Ruta de los Indianos
Ribadeo megismerésének egyik legjobb módja, ha végigsétálsz a Ruta de los Indianos-on. A XIX. század utolsó évtizedeiben és a XX. század elején Ribadeo a gazdasági, társadalmi és városi fejlődés időszakát élte. Ekkor tértek haza ugyanis az Amerikába emigráltak: a „los indianos”-ok, akik a tengerentúlon megtollasodva nagy építkezésekbe fogtak, és nagyon változatos, de összetéveszthetetlen stílusú házakat építettek.
2. Torre de los Moreno
Ez az egyik legszembetűnőbb és legkülönbözőbb épület Ribadeo-ban, az ún. „las casas de indianos” egyik mintapéldánya. A „las casas de indianos” az emigránsok tipikus építményei, akik Amerikába mentek, és miután „pénzt kerestek”, visszatértek származási országukba, és hivalkodó és nagyszerű épületeket készítettek. Ezt az épületet Gaudí tanítványának, Julián García Núnez építésznek a tervei alapján építették a múlt század elején a Moreno testvérek számára.
3. Isla Pancha
Kevesebb, mint egy kilométerre van a városközponttól ez a gyönyörű hely, ahonnan hihetetlen kilátás nyílik az óceánra és a szigetre, melyet egy híd köt össze az azonos nevű világítótoronnyal. A magántulajdonban lévő szigeten mindössze két lakás van. Nagy zöld terek, piknikező helyek és minden egyéb együtt van itt egy kis pihenéshez.
4. Fuerte de San Damián
A San Damián erőd a XVII. században épült, és azóta többször újjáépítették. Védőerődként épült, bár támadásra is alkalmas tüzérség is állt rendelkezésre.
Érdemes sétálni egyet Ribadeo belvárosában…
..este pedig enni-inni valamit Ribadeo hangulatos kikötőjében.
[…] teheted, akkor érdemes pár napot rászánni Santiago de Compostela-ra és környékére, mielőtt visszatérsz a “régi” életedbe […]