Tenerifei kirándulás – Santa Cruz-ból az autópályán gyorsan vissza lehet jutni a meleg déli strandokra, de mivel a változatosság gyönyörködtet, mi egy kisebb autós kirándulást tettünk hazafelé.
Parkoló autókat nyaldosó hullámok Candelaria-ban, piramisok Gümiar-ban, haléttermek Tajao-ban, szörf El Medano-ban, ez is mind Tenerife >>
Spanyolország egyik legnagyobb temploma – Miasszonyunk-bazilika, Candelaria
Spanyolország büszke katolikus hagyományaira még akkor is, ha a spanyol hódítók a hit terjesztését használták alibinek Latin-Amerika őslakos népeinek kiirtására és kifosztására. Kis főpróbája volt ennek a folyamatnak Tenerife leigázása – az itt élő, eredetileg észak-afrikai származású guancs őslakók ellenálltak a spanyol hódításnak – az erőszak és a spanyolok által behurcolt pestis viszont végül felszámolta a guancs lakosságot, a szörnyűségeket túlélő maroknyi őslakót pedig keresztény hitre térítették, nyelvük, kultúrájuk elveszett.

A mai kor civilizált embere – reményeink szerint – már nem így kezelné ez a szituációt, erre bizonyíték az, hogy Tenerife szigetén járva lépen nyomon az egykori guancs kultúra emlékeinek élesztgetésébe botlunk.
A nyilvánvalóan ezoterikus látomásnak tűnő güimari piramisok mellett a legerősebb guancs jelenlét Candelaria településén érződik, hiszen a Kanári-szigetek legszentebb helye és egész Spanyolország egyik legnagyobb templomának szomszédjában kilenc guancs szobra őrzi az óceán horizontját.

A híres Mária-kegyhelynek számító templom ma Candelíria leghíresebb épülete – annak ellenére, hogy nem számít kifejezetten régi épületnek, 1949 és 1959 között épült.
A környékbeli települések mind hordozzák Tenerife keleti partjának vonásait – míg a páradús légtömegek a Teide hatalmas vulkáni csúcsának köszönhetően a nyugati oldalon maradnak, itt szinte állandó a napsütés – cserébe viszont kopárabb a táj.
Ritkán látni akár épületet akár főteret, amely ennyire nyitott lenne az óceán végtelen kékjének irányába – hiába emeltek magas házat itt hitüknek a tenerifei lakosok: a tér elrendezésével, a templom elhelyezésével megmutatták az ide érkezőnek, hogy valójából kinek a kegyelméből élhetik itt mindennapjaikat…

Güímar piramisai
Tenerife keleti partvidékén, Santa Cruz városától délre 6 rejtélyes piramis áll, melyeknek az eredetét még mindig nem tudták megfejteni az archeológusok.

Kezdetben azt gondolták, hogy a piramisok csupán mezőgazdasági kőteraszok maradványai, vagy a korai spanyol telepesek által véletlenszerűen összerakott kövek a környező földekről. Thor Heyerdahl norvég archeológus, aki haláláig (2002) Güímar-ban élt, azonban máshogy vélekedett.
Az ő kutatásai szerint a Güimar-i piramisok ugyanazon elvek alapján épültek fel, mint a hasonló építmények Mexikóban, Peruban és az ősi Mezopotámiában. A piramisok manapság egy Etnográfiai Park részét képezik, amelyben meglátogathatsz egy múzeumot, megcsodálhatod Heyerdahl nádhajójának, a Kontiki-nak élethű másolatát, és természetesen vásárolhatsz az ajándékboltban, illetve megpihenhetsz a kávézóban.
San Miguel de Tajao
Ez egy kis halászfalu kellemes stranddal és csalogató éttermekkel, ahol a halak és tengeri herkentyűk szerelmesei kedvükre válogathatnak a jobbnál jobb étkekből.


El Médano
El Medano nem egy felkapott turista hely, viszont a szörfözés szerelmesei számára önálló fogalom. El Medano partjainál ugyanis szinte mindig garantált a szél. Minden évben rendeznek itt kitesurf világbajnokságot.

Maga El Medano egy kis helyi strand körül lett beépítve hotelekkel, éttermekkel és boltokkal. Nyaranta még sok szigetlakó is ide jön nyaralni. El Medano még a főszezonban sem olyan túlzsúfolt, mint Playa las Americas vagy Los Cristianos.
El Medano-tól nyugatra húzódnak Tenerife leghosszabb természetes homokstrandjai. A Playa de Médano egy 3 kilométer hosszú, világos homokos strand, ami a településtől egészen a vöröslő Roja-sziklahegyig ér el. E mögött található a Playa de la Tejita. Mindkét strand ideális a fürdéshez és szuper naplementekor sétálni a parton.
