Utazás lakóautóval Marseille. A fent idézet felkiáltás francia ismerőseim 100%-ának hagyta el a száját, mikor megemlítettem, hogy vigyenek el Marseille-be (ejtsd: márszej).
Erre a legelső alkalommal 16 éves koromban került sor, amikor 1 hónapig Nizzában nyaraltam egy francia családnál. azt mondták, bármit kérhetek, de Marseille-be nem visznek el, mert nagyon veszélyes, és nincs is mit látni. Nos, lássuk…
Utazás lakóautóval Marseille
El kellett telnie közel 25 évnek (még leírni is szörnyű, hát még belegondolni!), hogy eljussak Marseille-be. Még a nizzai évek alatt egyszer fogtuk magunkat Péterrel, autóba ültünk, és „egy életem, egy halálom” alapon elindultunk Marseille felé. Bár ekkor csak egy napot turistáskodtunk a városban, és szembesültünk a sok-sok arab bevándorló kérdésével, de alapvetően nagyon kellemesen éreztük magunkat. Semmi olyan nem történt, ami indokolhatta volna a 25 éves várakozási időt…
2013-ban Marseille-Provence a Kultúra Európai Fővárosa. Megérkezésünk erre a területre egybe esett a marseille-i megnyitó ünnepségekkel, megtervezni se lehetett volna jobban.
Marseille és Provence – A kultúra európai fővárosa 2013-ban
2012-ben már végig jártuk a főbb nevezetességeket a városnéző kis vonattal. Akkor csak egy napunk volt átérezni a város hangulatát. Első benyomásunk az volt, hogy elég kevés ehte francia arc jön velünk szembe, annál több viszont az arab. Kezdtük sejteni, mi az a probléma, ami okozza a város rossz hírét…
2012 decemberében azonban voltunk Marokkóban, ahol kaptunk egy másik nézőpontot az arab világról, kultúráról. Ezzel a friss szemmel térünk vissza Marseille-be 2013 januárjában.
Marseille
Kikötő Marseille-ben
Marseille címere
Marseille zászlaja
Marseille, Franciaország
Gyere, sétálj egyet velünk a városban!
Marseille – Vieux port (régi kikötő) és a Notre Dame de la Garde templom a háttérben
If vára (Château d’If) – rendszeres hajójárattal könnyen megközelíthető a régi kikötőből
A bizánci stílusban épült, XIX. századi impozáns méretű Sainte-Marie-Majeure katedrális – Marseille
Hôtel de Ville (ejtsd: otel dö vill – Városháza) – Marseille
Az egyik kedvencünk: Vallon des Auffs (ejtsd: vallon de of) – régi kis kikötő egy völgyben, tele halászcsónakokkal, éttermekkel. Többek között ezért is szeretjük robogóval bejárni a várost, hogy ráakadjunk az ilyen gyöngyszemekre.
A Vieux Port (régi kikötő) bejárata erődítménnyel
Egy hatalmas park ad otthont ennek az épületnek – Le Pharo (ejtsd: lö faro)
Marseille – belváros
Palais Longchamps (ejtsd: pale lonsam)
Ez is Marseille – plages (ejtsd: plazs – strandok)
… és persze ez is Marseille: Olympique Marseille – a helyi focicsapat, degeszre tölti a stadiont
Látogatásunk itt sem korlátozódott a turista látványosságokra. Felkutatunk egy úgy nevezett közösségi kertet (angolul: community garden – ejtsd: komjuniti garden; franciául: jardin collectif – ejtsd: zsárden kolektif).
Szerencsénkre épp jött egy „közösségi kertes” hölgy, aki után becsosszantunk az egyébként zárt kertbe. Minden tagnak saját kulcsa van a kapuhoz, amit rendre zárnak is.
Meginterjúvoljuk a hölgyet, aki nagy lelkesen megmutatja a kertjét, aztán bebarangoljuk a területet. A koncepció a régi otthoni hobbikertekre hasonlít.
Közösségi kert látképe – Marseille, Aygalade
Egy szövetség kezeli a földterületet. Amennyiben valaki szeretne „földtulajdonos” lenni, fel kell iratkoznia egy várólistára. A várakozási idő akár 1-2 év is lehet. Utána a felszabadult földterületet megkapja a lista élén álló személy, évi kb. 200€-nyi hozzájárulás fejében.
Áram nincs, a vizet a kert mentén húzódó csatorna biztosítja. Mindenki azt termel, amit csak akar a „földjén”, ebbe nem szól bele senki. A területet a fiatalabb generációk örökölhetik. Az egyetlen tiltás: nem lehet az éjszakát kint tölteni.
Így néz ki a kert szezonban
Sajnos a vizuális élményt egy kicsit rontja az összevisszaság. Vannak szépen művelt kertek, de a közös területek már kevésbé gondozottak. Az pedig, hogy minden telken különféle kajibák vannak, tovább rontja az összképet.
Parcellák és kajibák – Közösségi kert, Marseille
Marseille-ben is elkirándultunk a Les Calanques-hoz (ejtsd: lé kálank). Itt készültek első informatív videofelvételeink.
Les Calanques – ilyen fentről
A helyi egyetemvárosból indul számos túraútvonal a sziklás partokhoz, ahonnan remek kilátás nyílik a partszakaszra. Mi kifogunk egy újabb Mistral-os szeles napot. A kilátóban olyan erősen fúj a szél, hogy komolyan kell kapaszkodni a korlátba.
Erősen kell kapaszkodni a korlátba, nehogy levigyen a szél!
Összességében az eddigi egyik legszebb emlékünk a Marseille-ben töltött néhány nap. Semmilyen atrocitás nem ért bennünket, nem volt kellemetlen élményünk, pedig bebarangoltuk az egész várost. A robogónknak sem esett semmi baja, holott hosszú órákra magára hagytuk különféle parkolókban.
Best of Marseille – ami nekünk a legjobban tetszett:
- 3 pizza = 10 euró: a place Noailles-on van egy remek, és olcsó piac. Kicsit beljebb merészkedve találod az arab árusokat, bazárokat. Itt kaphatsz 3 sajtos vagy szardellás pizzát mindössze 10 euróért. Általában ezért az összegért egy pizzát tudsz venni. Vehetsz negyed és fél pizzát is, ezt összetekerik, és eheted mint egy szendvicset.
Piac – place Noailles
- 1 eurós kávé: több bár és kávézó is táblán hirdeti ezt az ajánlatot, ez átlagosan 40-50 eurocenttel olcsóbb a megszokottnál.
- Közösségi kertek
- Vallons des Auffs
- Vieux port – evezősökkel
Ami nem tetszett:
- panelházak a belváros kellős közepén
- elarabosodott negyedek – leromló közbiztonság
Gyere és járd végig velünk a tengerpartot La Ciotat-tól Mrtigues-igitt: Les Calanques