Kite vitorlázás – A tavasz nálunk a szél, a vitorlázás és egyéb szeles sportok jegyében telik. Maga a vitorlázás már régóta szerepel a kipróbálandó dolgok listáján, és mivel tengerparton töltjük napjainkat, itt a remek alkalom, hogy megismerkedjünk az alapokkal. azt is megtudjuk, hogy ami a szelet illeti, a kevesebb több, legyen szó kite-ról, szörfről, vitorlázásról, vagy extrém sportokról.
A tavaszi történet a vitorlázással indul. Péternek van motorcsónak vezető engedélye, de a motoros és a vitorlás hajóknak semmi közük egymáshoz. Még mielőtt belevetnénk magunkat ebbe az új hobbiba, olyan lehetőségekre vadászunk, ahol kipróbálhatjuk, tetszik-e egyáltalán a dolog.
Ha más eredményt akarsz, változtass a szokásaidon!
Első nekifutásból megváltoztattuk a reggeli sétánk útvonalát, és a kikötő felé kezdtünk kerülni egy nagyot. Itt nagyobb esély volt összefutni hajótulajdonosokkal. A váltásnak meg is lett az eredménye, mert össze hozott minket Derekkel, aki az alábbi fotón látható vitorlás büszke tulajdonosa.

Derek és felesége angolok. Évekkel ezelőtt eladták angliai házukat, és leköltöztek Dél-Franciaországba. Derek meginvitál bennünket a hajójára, így felmérhetjük a belső helyviszonyokat. A vitorlás egyben Derek festőműhelye is, így “művészi rend” fogad minket. Lenyűgöző a berendezés kompaktsága, minden jól átgondolt, maximális és nagyon logikus a helykihasználás. Akár egy lakóautóban. Egyelőre azonban a lakóautónkban még mindig több hely van!

Péter számtalan kérdéssel árasztja el újdonsült barátunkat. Leginkább azt szeretné megtudni, mennyire bonyolult vitorlázni. Derek erre csak legyint, szerinte nem a navigáció itt a nehézség, azt magadtól is megtanulhatod, hanem a beparkolás a kikötőbe, ugyanis a vitorlás nem tud tolatni! Persze ő könnyen beszél, már 6 éves kora óta hajózik.


A következő reggelen beugrunk egy hajós iskolába, hátha tudnak valakit, akivel kimehetnénk, és belekóstolhatnánk a vitorlázásba. Gazdagabbak leszünk jó néhány információval a motoros hajós tanfolyamokról (több száz euró a tanfolyam díja, és csak 2 órát töltesz vízen…), és kapunk egy újabb ötletet, ami talán meghozza a várva várt eredményt.
Érdekesség:
- Franciaországban nem kell jogsi vitorlásra, csak motoros hajóra
- a tengerparti vidékeken az iskolai tanterv része a vitorlázás oktatás; a képen látható kis “szappantartókon” tanulnak navigálni a gyerkőcök
Irány a capitainerie (ejtsd: kapitenri – kikötői kapitányság)!
Következő lépésként a kikötői kapitányságon érdeklődünk. Megkapjuk a helyi yacht klub elnökének a telefonszámát, nála jelentkezünk a következő vasárnapi vitorlás futamra. Nagy izgalommal készülünk a NAGY napra, összeválogatunk egy szerintünk hajózható ruhatárat, megnézzük a szél előrejelzéseket, összekészítünk egy mini pikniket…
Elérkezett a vasárnap reggel. Felkerekedünk a kikötő felé. Ragyogóan süt a nap, fúj a szél, minden klappol, gondoljuk mi.
De sajnos az első próbálkozásunk meghiúsul. Sose találnád ki, miért. ÉPP A SZÉL MIATT! Mi eddig úgy gondoltuk laikus fejjel, hogy a vitorlázáshoz szél kell, de úgy látszik szélből is megárt a sok. Mint ahogy azt az öreg tengeri medvéktől megtudjuk, 30 km/h-nál erősebb szélben ki se mennek a kikötőből. Hát, ezen a vasárnapon bőven 50 km/h felett fújt a szél! Az persze megesik, hogy a nyílt tengeren nagyobb szél támad, és azt kezelni kell ott helyben, de ez a nap nem a mi napunk.


- mert hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy a Föld 2/3-a víz, így a hajó – legyen az vitorlás, motoros, evezős, stb. – egy remek közlekedési eszköz
- mert baj esetén jó menekülési lehetőség, hisz nem kell hozzá üzemanyag, csak szél
- mert így is meg lehet kerülni a világot: évente több, mint 300 francia család indul világ körüli útra vitorlással
- mert vannak olyan tengerparti helyek, partszakaszok, amiket másképp nem láthatsz
- mert tökéletesen passzol a small living (ejtsd: szmol living – kicsiben élni) koncepcióba, akárcsak egy lakóautó
Vitorlázás után jöjjön egy kis szörf – vízen és levegőben
Az egyelőre meghiúsult vitorlázás után más szeles sportokkal vigasztalódunk. 18 éve Leucate (ejtsd: lökát) ad helyet a Mondial du Vent (ejtsd: mondiál dü van) elnevezésű nemzetközi kite és szörfbajnokságnak. Aki ide ellátogat, az jó, ha számol a széllel. Ha nincs szél, akkor nincs verseny sem, se látnivaló. Ha meg fúj a szél, akkor érdemes anorákkal, sapkával, kapucnis pulcsival készülni…


Szeretsz szörfözni? Összegyűjtöttük Neked a legjobb francia, észak-spanyol és portugál surf spot-okat!
Repülő szörfdeszkák után repülő kerékpárok és görkorcsolyák
Ezzel még nem volt vége az akrobatikának, és az extrém sportoknak. Idén Canet Plage (ejtsd: káné plázs) strandja volt a helyszíne a a BMX-versenynek. A szél továbbra is kitartóan fújt, reggel egy visszafogott 60 km/h-val indított, de csupán azért, hogy délutánra kontrázhasson egy 80 km/h sebességgel. A BMX-esek, görkorisok és deszkások kevésbé örültek a huzatos körülményeknek. Egy kerékpárral végrehajtott hátra szaltó ellenszélben, fűszerezve egy kis pofán nyomós homokkal nem a legegyszerűbb mutatvány. Ennek ellenére a fiúk kitettek magukért, mint azt a fotók is mutatják!
Te hová tervezed az idei nyaralást? Írd meg nekünk nyári terveidet a kommentek között!